Question: Why Are Dumbbells So Expensive?

Can you make your own dumbbells?

DIY Dumbbells Put leftover water bottles or half-gallon milk jugs to good use by making these dumbbells by The Good Mama.

If the small bottles eventually stop being a challenge, simply fill up larger bottles (like one-gallon milk jugs) with water, rocks, or sand, and keep on lifting!.

How can I increase my weight in dumbbells?

I’ve got 9 ideas for you so the gains don’t have to stop!Do higher reps. I know, I know. … Take shorter rest intervals. … Rotate to barbell lifts. … Use better form & stop cheating. … Do more challenging variations. … Add chains to the dumbbells. … Make your own DIY dumbbells for home. … Ask your gym to buy heavier dumbbells.More items…•

What size dumbbells should I buy?

Booker suggests women generally start with a set of two 5- to 10-pound weights, and men start with a set of two 10- to 20-pound weights. … If you can easily do more than 22 reps, pick a set five pounds heavier. This determines your lighter set of weights.

Should I buy Olympic or standard weights?

Also, Olympic bars are far more stable than standard bars when loading weights. This is due to their added thickness, which basically makes plate loading far safer and convenient. Additionally, Olympic bars are heavier and thicker on the ends, which makes them far more stable than standard Bars.

What is a good price for dumbbells?

For dumbbells, you usually pay somewhere in the neighborhood of $1.50-2.00 per pound of weight. A simple pair of 5-pound dumbbells can cost you as little as $17-20. A set of light weights (like pairs of 2.5, 5, and 8 pounds dumbbells, for example) will cost around $40-50.

Are dumbbells a good investment?

No matter where you may be in your fitness journey, dumbbells should be a part of it. Not only are they convenient to use and store, dumbbells are relatively inexpensive, and their versatility makes them useful for a wide variety of workouts. All of this adds up to a smart investment for both your body and your wallet.

Why are adjustable dumbbells so expensive?

Adjustable dumbbells can range anywhere from $200-500+ depending on how much weight you get and what brand you go with. So yes they can be expensive one of the main reasons behind that is because you are essentially buying an entire rack of weights.

Are dumbbells sold out everywhere?

The onset of the COVID-19 pandemic led to a surge of interest in the at-home fitness industry and, in turn, lead dumbbells to sell out everywhere. … But post-stay-at-home orders, stores quickly sold out of dumbbells — and never restocked.

What can I use instead of dumbbells?

WHAT CAN I USE INSTEAD OF DUMBBELLS – 15. HOUSE HOLD OBJECT TO USE:1 – GET A MILK JUG AND USE IT.2 – CANNED GOODS YOU CAN LIFT.3 – USE PLASTIC WATER BOTTLES AS DUMBBELLS.4 – PACKETS OF RICE OR BEANS.5 – USING PAINT CANS.6 – BOOKS.7 – ANKLE WEIGHTS.More items…

What can I use instead of 5kg dumbbells?

Common Household Items You Can Use for Workout WeightsGallon of water or milk. Water and milk jugs are great because they have handles — making them easy to grip, curl and swing. … Large bottle of laundry detergent. … Backpack filled with books or cans. … Bag of pet food. … Standard bag of potatoes. … Case of La Croix. … Heavy Book. … Towel.More items…•

Why is everywhere sold out of dumbbells?

The onset of the COVID-19 pandemic led to a surge of interest in the at-home fitness industry and, in turn, lead dumbbells to sell out everywhere. … But post-stay-at-home orders, stores quickly sold out of dumbbells — and never restocked.

Why are dumbbells so expensive 2020?

Exercise gear is in high demand. … The average cost of dumbbells is somewhere between a dollar and two dollars a pound, so this increase is about supply and demand. Price gouging laws generally only apply to necessary items like food, water, and shelter.